W jaki sposób odczytywać numerację odcieni w karcie kolorów?


>>Karta Kolorów<< jest kluczowym narzędziem każdego dobrego fryzjera – kolorysty. Zawsze była skarbnicą wiedzy na temat rozumienia kolorów i odcieni aby osiągać zamierzone efekty w koloryzacji włosów. Prawidłowe zrozumienie i wykorzystanie w pracy informacji zawartych w Karcie, ułatwia osiągnięcie niuansów kolorystycznych na włosach blond, takich jak rozświetlone lub popielate tonacje. Bez względu na to, na jakim jesteś etapie swojej kariery fryzjerskiej, zawsze kieruj się wskazówkami zawartymi w Karcie Kolorów, które pomogą Tobie w koloryzacji.

CO OZNACZAJĄ LICZBY I LITERY ZNAJDUJĄCE SIĘ PRZY MESZKACH (KOSMYKACH WŁOSÓW)?

Pierwsze spojrzenie na wzornik kolorów w >>Karcie Kolorów<< może zniechęcić. Na szczęście, dzięki poniższej instrukcji okaże się, że zapis nie jest tak skomplikowany, a praca z kolorami stanie się przyjemna i dosłownie bezbłędna😊Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące odczytywania i rozumienia odcieni.

 

PIERWSZA LICZBA: GŁĘBIA ODCIENIA LUB BAZA, CZYLI JAK CIEMNY JEST DANY ODCIEŃ

Najpierw poznaj system numeryczny farb, który powinieneś przyswoić. Zakres licz od 1 do 10 wskazuje na głębię odcienia, czyli na wysokość tonu. Głębia odcienia jest neutralna, czyli nie jest ciepła ani zimna. Liczba 1 oznacza czarny, najciemniejszy kolor. Liczba 10 bardzo, bardzo jasny blond – najjaśniejszą wysokość tonu. Poziomy od 2 do 5, oznaczają brązy od najciemniejszego do najjaśniejszego. Od poziomu 6 zaczyna się świat blondów. Zakres sięga nawet poziomu 12 i oznacza, że blond jest farbą ultra rozjaśniającą.

 

PIERWSZA LICZBA PO KROPCE: REFLEKS PODSTAWOWY

Pierwsza liczba po kropce informuje, że refleks jest dominujący w odcieniu. Pokazuje też czy refleks jest ciepły czy zimny. Np. odcień 6.1 Revlonissimo Colorsmetique™ odczytujemy jako: ciemny blond (6) popielaty (.1). Popielaty to refleks zimny, inaczej chłodny.

 

 

DRUGA I TRZECIA LICZBA PO KROPCE: REFLEKSY UZUPEŁNIAJĄCE

Pierwsza liczba przed kropką to wysokość tonu. Pierwsza liczba po kropce to refleks podstawowy, czyli dominujący. Druga liczba po kropce to refleks uzupełniający. Czasami może też wystąpić trzecia liczba po kropce. Na przykład odcień 6.41 Revlonissimo Colorsmetique™ odczytujemy jako: ciemny blond miedziano popielaty. Trzecia liczba w zapisie (.1 popielaty) ma najmniejszy wpływ na docelowy kolor. Trzeba o tym pamiętać podczas usługi koloryzacji aby zawsze uzyskiwać najlepsze rezultaty.

LITERY

W Karcie Kolorów można czasami natknąć się na litery towarzyszące liczbom. W Revlon Professional litery nie określają refleksu/pigmentu a pewne parametry koloryzacji, np. IB to skrót od Intense Blonde (Intensywne Blondy Ultra Rozjaśniające). Inny przykład to litery MN, które oznaczają, że odcienie charakteryzują się maksymalną neutralizacją.

 

W JAKI SPOSÓB ODCZYTYWAĆ NUMERACJĘ ODCIENI W KARCIE KOLORÓW?

Jedną z najważniejszych informacji na temat odcieni jest fakt, że tzw. Natury zawsze będą odcieniami neutralnymi, czyli nie będzie refleksu po kropce za wysokością tonu. Czasami w niektórych przypadkach mogą pojawić się litery, takie jak SN (Super Natura) lub DN (Głęboka Natura). Poniżej kilka przykładów, które ułatwią zrozumienie zapisu odcieni w Karcie Kolorów.

• Zimne refleksy:

Są to odcienie, w których po kropce pierwsza liczba, czyli refleks podstawowy jest zimny, np. .1 (niebieski – popielaty), .2 (fioletowy – opalizujący, perłowy), .7 (zielony – khaki, metaliczny), .9 (delikatnie popielato – niebieski).
• Ciepłe refleksy:

W tych odcieniach, pierwsza liczba po kropce wskazuje, że refleks jest ciepły, np. .3 (żółty – złoty), .4 (pomarańczowy – miedziany), .6 (czerwony).
• Neutralne refleksy brązowo – czerwone:

Przykładem takiego refleksu jest mahoń .5.

Czasami niektóre odcienie zawierają zdublowany refleks, np. 7.44 Revlonissimo Colorsmetique™. Oznacza to, że zarówno refleks podstawowy jak i uzupełniający jest miedziany. Odcień odczytujemy jako: blond miedziany głęboki.
Dzięki poznaniu na czym polega kodowanie odcieni kolorysta jest w stanie od razu zneutralizować dany odcień. Odcienie zapisane są w Kole Kolorów (Koło Kolorymetrii), dzięki niemu łatwiej jest uzyskać wybrany kolor włosów. Np. jeśli klientka chce jasny brąz bez miedzianych tonów, najlepiej zastosować odcień na wysokości jasnego brązu z refleksem popielatym (5.1), który zneutralizuje nam niepożądane tony już podczas koloryzacji. Koło Kolorów powinno ułatwiać pracę fryzjerowi – koloryście każdego dnia, dlatego warto zapamiętać te informacje.

Praktyka i jednoczesne analizowanie Karty Kolorów, sprawia, że po jakimś czasie wystarczy, że fryzjer spojrzy na włosy klientki i wysłucha jej oczekiwań co do koloru, aby uzyskać idealny, pasujący odcień.

Zapamiętaj! Ostateczny efekt koloryzacji zależy od wybranego odcienia i od uzyskanego podczas usługi koloryzacji podkładu rozjaśniającego. To jest powód dlaczego warto znać zasady kolorymetrii i „budowę” Karty Kolorów. Każdy wyedukowany fryzjer – kolorysta powinien również posiąść umiejętność przeprowadzenia konsultacji kolorystycznej z klientką aby za każdym razem uzyskiwać optymalne, wspaniałe efekty koloryzacji.

Czy jesteś gotowy aby przyłączyć się do naszej Podróży w Odkrywaniu Koloru? Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony, gdzie odnajdziesz interaktywną Kartę Kolorów Revlonissimo Colorsmetique™ . Rzuć sobie wyzwanie i zapoznaj się z nią, wykorzystując pomocne informacje z tego >>PRZEWODNIKA<<.

 

>>> Prowadzisz własny salon fryzjerski? Przejdź do platformy NOMENOB2B.pl i zarejestruj konto <<<

 


Like it? Share with your friends!

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format